Висока температура у дитини часто викликає жах у батьків, але в дійсності вона служить засобом захисту організму та допомагає лікарю боротися з патогенними бактеріями і вірусами.
Що таке підвищена температура у дітей
Висока температура – це захисно-компенсаторна реакція організму. За допомогою підвищеної температури організм створює несприятливі умови для патогенних мікроорганізмів та стимулює імунну систему до боротьби з інфекцією. В результаті прискорюється фагоцитоз, активується синтез інтерферону та антитіл. До того ж при високій температурі більшість мікроорганізмів (особливо чутливі до неї віруси) перестають розмножуватися і навіть гинуть.
Тому важливо не виясняти, чим збити високу температуру у дитини, а виявляти та усувати причину захворювання. Збивати температуру слід тільки тоді, коли вона досягне позначки в 38,5⁰С, а у дітей молодше 3 місяців – 38⁰С. При 37,5⁰С збивають температуру лише у тих дітей, у яких раніше спостерігалися фебрильні (пов’язані з високою температурою) судоми.
Розрізняють 2 види лихоманки: «рожеву» та «білу». При «рожевій» гарячці шкіра забарвлюється у рожевий або червоний колір, стає вологою та теплою. Характерні ознаки «білої» лихоманки – бліда шкіра, синюшні губи, холодні кінцівки, що свідчить про несприятливий перебіг хвороби та високий ризик ускладнень.
Причини високої температури у дитини
Підвищенням температури організм реагує на різноманітні подразники: інфекції, запалення, інтоксикацію, аутоімунні захворювання, перегрівання організму, щеплення, прорізування та видалення зубів.
В більшості випадків лихоманка у дітей з’являється при ГРЗ, ГРВІ, отиті, харчових отруєннях. У немовлят дуже часто підвищення температури спостерігається при прорізуванні зубів та з цієї причини здебільшого не дуже висока.
Основні симптоми за високої температури
- ознобом та тремтінням;
- пітливістю;
- головним болем;
- болем в м’язах та суглобах;
- болями та першінням у горлі;
- нежиттю, кашлем;
- втратою апетиту;
- слабкістю, сонливістю.
Коли у дитини піднімається температура, важливо зберігати спокій. Головне завдання батьків - підтримувати водний баланс, при необхідності дати дитині жарознижуючий препарат , стежити за самопочуттям і не займатися самолікуванням. Не бійтеся звертатися до лікаря-педіатра за порадою, якщо щось турбує.
Перша допомога при високій температурі в дитини
Перш за все, необхідно створити у кімнаті комфортні умови. Оптимальна температура – 18-20⁰С, вологість – 55-70%. Підтримати високу вологість повітря допоможе зволожувач. При його відсутності проводять вологе прибирання: кожні 2 години витирають пил та двічі на день миють підлогу. Обов’язково провітрюють приміщення.
Дитину одягають в зручний просторий одяг з натуральної тканини. При відсутності ознобу не варто закутувати малюка, щоб пропотів. Перегрівання лише погіршить загальний стан.
При високій температурі слід давати дитині пити побільше рідини, щоб попередити зневоднення. На добу потрібно 70-100 мл рідини на 1 кг тіла дитини. Малят молодше 3 років краще напувати чистою негазованою водою. Старшим дітям можна дати лужну воду без газу, чай (чорний, зелений, трав’яний), узвар, компот, морс, крім того - молоко з медом та фруктовий сік в невеликій кількості. Поїти слід маленькими порціями, щоб не викликати блювоти.
Терміново викликати лікаря або швидку допомогу слід при дуже високій температурі у дитини – більше 39⁰С (для немовлят молодше 3 місяців – більше 38⁰С), а також у випадку, коли лихоманка супроводжується:
- порушенням свідомості (галюцинаціями, непритомністю, загальмованістю, сонливістю);
- утрудненням дихання, судомами;
- синюшністю або блідістю шкіри;
- блюванням та діареєю;
- гострим болем в області живота;
- сухістю язика та слизових оболонок;
- відсутністю сечі;
- шкірними висипаннями.
Як знизити температуру без ліків
Нормалізувати температуру допоможуть обтирання. Рушник або губку занурюють у воду, температура якої нижче на 2 -3 градуси температури тіла дитини, а потім віджимають. Вологою тканиною обтирають шкіру малюка. Можна обкутати віджатим рушником литки ніг на 5-10 хвилин. Через четверть години процедуру повторюють.
Медикаментозний спосіб знизити високу температуру
Найбільш безпечні жарознижуючі препарати – ті, які містять ібупрофен або парацетамол. Їх виготовляють у вигляді таблеток, сиропу або свічок.
Самолікування може негативно відобразитися на здоров’ї дитини, а передозування здатне порушити функціонування печінки. Лише педіатр може встановити точну причину лихоманки та призначити адекватне безпечне лікування. Тому навіть при субфебрильній температурі необхідно проконсультуватися с лікарем.
Що категорично не можна робити при високій температурі у дітей
Якщо у дитини висока температура, категорично протипоказано:
- Давати аспірин, анальгін та німесулід – у дітей молодше 15 років аспірин здатний спровокувати синдром Рея, який вражає печінку та головний мозок.
- Давати гомеопатичні ліки – вони можуть спричинити алергію, до того ж їх ефективність не доведена.
- Одночасно використовувати парацетамол та ібупрофен, так як механізм їхньої дії однаковий (інтервал між прийомами повинен бути не менше 6 годин).
- Робити оцтові та спиртові обтирання – у маленьких дітей шкіра швидко вбирає всі нанесені на неї речовини, що може спричинити опіки та інтоксикацію.
- Вкривати мокрим простирадлом, занурювати в холодну воду – при переохолодженні шкіри можливий протилежний ефект (зниження тепловіддачі в результаті спазму судин).
- Використовувати гарячу ванну та душ – ці процедури підвищують температуру.
- Застосовувати «народні методи»: парити ноги, дихати над картоплею, ставити гірчичники та банки.
- Роздягати дитину, щоб охолодити, а також надто сильно закутувати.
- Змушувати малюка лежати, якщо він хоче рухатися.
- Насильно годувати дитину.