Небулайзер: коли він дійсно потрібен вашій дитині?

Небулайзер для чого потрібен

Використання небулайзера при температурі – не є правильним, але можливим у разі потреби при температурі до 37,5. Однак небулайзерна терапія -  один із ефективних методів полегшення дихання та зняття неприємних симптомів при певних  респіраторних захворюваннях. Цей метод дає можливість доставляти лікарські препарати безпосередньо у дихальні шляхи, що значно прискорює процес лікування та полегшує стан хворого.

Для чого потрібен небулайзер?

Небулайзер – медичний прилад, який перетворює рідкі ліки на дрібнодисперсний аерозоль, що сприяє кращому проникненню діючих речовин у бронхи та легені.

Небулайзер використовують для:

  • лікування респіраторних захворювань (обструктивного бронхіту, ларингіту, бронхіальної астми);
  • розрідження та виведення мокротиння;
  • зменшення запалення в органах дихання.

Види небулайзерів

У медицині використовують декілька видів небулайзерів:

  • Компресорні. Працюють за рахунок стисненого повітря. Можна використовувати для всіх типів лікарських розчинів.
  • Ультразвукові. Перетворюють рідину на аерозоль за допомогою високочастотних (ультразвукових) коливань. Не підходять для антибіотиків, гормональних препаратів та деяких інших ліків.
  • Меш-небулайзери (мембранні, електронно-сітчасті). Для утворення аерозолю використовують вібруючу мембрану з мікроскопічними отворами. Характеризуються максимальною ефективністю розпилення.

Основні якості небулайзера:

  • перетворює рідкі ліки на дрібнодисперсний аерозоль;
  • створює дуже дрібні (1-5 мкм) частинки аерозолю;
  • забезпечує максимально глибоке проникнення аерозолю в дихальні шляхи.
Небулайзерна терапія є ефективним методом доставки ліків безпосередньо в дихальні шляхи дитини. Однак важливо пам'ятати, що застосування небулайзера та ліків, які вводяться за його допомогою, слід узгоджувати з лікарем-педіатром, щоб уникнути можливих ускладнень.

Як працює небулайзер?

Як працює небулайзер: принцип дії

Рідкі ліки заливають в спеціальну камеру, в якій вони перетворюються на аерозоль. Утворений аерозоль через маску або мундштук доставляється у дихальні шляхи пацієнта.

Як користуватися небулайзером?

Спочатку треба заправити прилад, заливши лікарський розчин (зазвичай 2-4 мл) у спеціальний резервуар. Потім займіть зручне положення (сидячи, з прямою спиною), увімкніть небулайзер та вдихайте аерозоль за допомогою маски або мундштука. Після закінчення процедури вимкніть прилад, промийте та просушіть деталі.

Що можна заливати в небулайзер?

В небулайзер дозволяється заливати:

  • Фізіологічний розчин (0,9% NaCl). Служить основою для розведення ліків.
  • Бронхолітики (сальбутамол, вентолін). Використовують при бронхіальній астмі, обструкції нижніх дихальних шляхів
  • Протизапальні препарати (будесонід). Застосовують при запальних захворюваннях органів дихання. Що не можна заливати в небулайзер?

Що не можна заливати в небулайзер?

Забороняється наливати в небулайзер будь які ліки\розчини\речовини, що не предназначені для інгаляційної терапії через небулайзер. Це може призвести до тяжких наслідків та алергічних реакцій!

Не можна змішувати різні препарати без призначення лікаря!

Як заправляти інгалятор?

Особливості заправки залежать від типу приладу. Але основний принцип для всіх небулайзерів схожий. Потрібно відкрити резервуар, залити необхідну кількість лікарського препарату та закрити резервуар. Для точного дозування рекомендується використовувати стерильний шприц.

Як дихати через небулайзер?

Дихати потрібно спокійно та глибоко. Вдихніть, затримайте дихання на 1-2 секунди, після чого видихніть. Вдих робіть через рот, а видих – через ніс. Дорослі в основному використовують мундштук. Дітям рекомендовані маски.

Чи допомагає інгалятор при нежиті?

Ні

Чим дихати через інгалятор у разі кашлю?

Тільки лікар має призначити лікування через небулайзер у випадках, коли є покази. Тільки певні діагнози потребують в схемі лікування інгаляції. Тому - у разі кашлю потрібна очна консультація лікаря, що встановить причину та призначить лікування

Відповіді на запитання

Чи можна використовувати небулайзер у разі гаймориту?

Ні

Чи можна використовувати небулайзер у разі ларингіту?

Так. Інгаляції зволожують запалену слизову гортані, зменшують набряк голосових зв'язок, полегшують дихання, прискорюють одужання.

Чи можна дихати через інгалятор за температури?

При невисокій температурі (до 37,5°C) робити інгаляції можна. При температурі вище 37,5°C інгаляції можуть посилити поширення інфекції. Тому краще утриматися від процедури, щоб не погіршити загальний стан.

Коли не можна робити інгаляції?

Протипоказані  інгаляції при багатьох станах, наприклад:

  • індивідуальній непереносимості препаратів;
  • високій температурі (вище 37,5°C);
  • кровохарканні, носових кровотечах;
  • спонтанному пневмотораксі;
  • некомпенсованій серцевій недостатності;
  • нещодавно перенесеному інфаркті міокарда або інсульті;
  • тяжкій гіпертонії.

З якого віку можна робити інгаляції дітям?

Інгаляції можна робити малюкам з перших днів життя, але лише за призначенням педіатра. Дозування підбирає лікар в залежності від віку дитини. Для немовлят застосовують спеціальні маски.

Чи можна робити інгаляції під час вагітності?

Можна, але - ретельно зваживши користь\ризик та тільки за строгими показаннями лікаря 

Чи можна робити інгаляції перед сном?

Відповідь залежить від препарату. Препарати протизапальної дії у вигляді  інгаляції перед сном  як правило не зашкодять. Процедури з бронхолітиками можуть викликати збудження або посилення відхаркувальної дії. Тому їх краще проводити за 1-2 години до сну.

Скільки разів на день робити інгаляції?

Кількість інгаляцій залежить від типу препарату, тяжкості протікання захворювання, рекомендацій лікаря. Протизапальні препарати використовують 1-2 рази на день, бронхолітики та муколітики – 2-3 рази на день. При гострих станах лікар може збільшити кількість інгаляцій до 4-6 разів на день.

Скільки за часом роблять інгаляції?

Тривалість процедури залежить від типу небулайзера, об’єму розчина, віку пацієнта. У більшості випадків  роблять інгаляцію протягом 3-10 хвилин (оптимально – до повного використання розчину)