Як зміцнити імунітет дитини в садочку

Учитель дезінфікує руки учня

Поширена проблема серед дошкільнят – часті нежиті, простуди, ОРЗ, ОРВІ після початку відвідування дитячого садка, із-за чого мами цікавляться, як зміцнити імунітет дитини в садочку, чи можна запобігти хворобам.

 

У якому віці в дитини з'являється імунітет?

Формування імунної системи починається під час внутрішньоутробного розвитку. В останньому триместрі вагітності через плаценту в кровоносну систему дитини переносяться імуноглобуліни, а після народження малюк отримує від матері антитіла через грудне молоко. Такий імунітет називають вродженим. Набутий імунітет проявляється у грудничка в 3-6 місяців, але його формування продовжується до досягнення повноліття.

Треба врахувати, що в розвитку імунної системи є критичні періоди:

  • від народження до 28 днів;
  • 3-6 місяців;
  • 2-3 роки;
  • 6-7 років;
  • 12-15 років.

Чому діти хворіють в період відвідування садочка

Основна причина частих простудних захворювань – зміна способу життя та нові інфекції, які «живуть» у новому колективі. Важливе значення має і психоемоційний стан малюка, адже похід до садочку у більшості дітей викликає сильний стрес.

Як підвищити імунітет дитині перед садочком? Деякі батьки вибирають найлегший варіант – забирають малюка із садочка. Але таким способом не вдасться кардинально вирішити проблему – дитина знову почне хворіти, коли піде в школу. Імунологи радять не панікувати, адже захворювання прискорять дозрівання імунної системи і вже через 6-7 місяців малюк перестане хворіти та зможе спокійно відвідувати дитячий колектив.

Діти, які вперше приходять в садочок, протягом першого року хворіють респіраторними інфекціями 5-6 разів на рік, що вважається нормою.

Готуючи дитину до садочка, важливо не лише забезпечити правильний раціон і здоровий сон, а й підтримати імунітет. Збалансоване харчування, щоденна фізична активність та регулярні прогулянки на свіжому повітрі зміцнюють організм. Особливо важливо отримувати з їжею всі необхідні вітаміни. Не забувати про профілактичну дозу вітаміну D, що також сприяє захисту організму від інфекцій.

 

Як укріпити імунітет дитини перед садочком

дитина їсть фрукти

 

Зміцненням імунітету називають систему заходів, направлених на підсилення природних захисних сил організму.

Відомо декілька методів укріплення імунітету дитини:

  • Загартовування

Це комплекс процедур з використанням природних факторів, завдяки яким підвищується стійкість організму до несприятливих умов навколишнього середовища.

Найбільш поширені процедури:

o сонячні ванни – дія променів сонця на шкірні покриви;

o повітряні ванни – перебування на відкритому повітрі з оголеною шкірою;

o водні процедури – обтирання, обливання, купання;

o контрастний душ – поперемінне обливання холодною та гарячою водою.

Починати загартовування слід з тих процедур, які найдужче подобаються дитині. Поступово спектр дії на організм розширюють. Але для дошкільнят не бажані радикальні методи (контрастний душ, ходіння босоніж по снігу, обливання занадто холодною водою).

  • Фізична активність

Зміцнити імунітет здатна будь-яка фізична діяльність, посильна для малюка. Дошкільнятам рекомендовані короткочасні вправи, які можна виконувати протягом дня, біг, плавання, катання на велосипеді та санчатах, прогулянки з собакою, рухливі ігри.

Фізична активність активує циркуляцію крові, завдяки чому всі системи організму (в тому числі і імунна) отримують кисень та поживні речовини, необхідні для забезпечення життєдіяльності. До того ж фізичні навантаження допомагають боротися із стресом, піднімають настрій, покращують сон.

  • Прийом вітамінів

Вітаміни можна приймати у двох формах: у складі продуктів та у вигляді вітамінних комплексів, які продаються в аптеках.

Ефективно посилює природну захисну функцію вітамін С, яким насичені цитрусові, яблука, шипшина, болгарський перець, томати, капуста, шпинат. Вітамін Е, який міститься в рослинних оліях, авокадо, арахісі, насінні, зменшує запальні процеси в організмі. Підвищують опірність організму патогенним бактеріям та вірусам Омега-3 жирні кислоти, які в великій кількості є в жирній рибі (скумбрії, сьомзі, сардині) та горіхах. Нейтралізувати збудників хвороб, які вже проникли в організм, допоможе цинк, який міститься в яловичій печінці, індичатині, молокопродуктах. Важливу роль у формуванні резистентності до бактеріальних та вірусних інфекцій грає залізо, джерелами якого служать гречана та пшоняна каші, бобові, картопля, буряк, броколі.

Натуральні вітаміни можна їсти в будь-яких кількостях, а аптечні вітамінні добавки необхідно приймати з точним дотриманням дозування, попередньо отримавши консультацію лікаря педіатра.

  • Правильне харчування

Запорука міцного імунітету – раціональне харчування. В раціон дитини повинні входити страви, які містять білки, вуглеводи, жири, вітаміни, макро- та мікроелементи в необхідній кількості. Важливо, щоб в дитячий раціон завжди входили свіжі овочі та фрукти, які можна замінити смузі або свіжовижатими соками, кефір, йогурти, сири.

Не слід зловживати солодощами. Цукор негативно впливає на імунітет та погіршує засвоєння мінеральних елементів, необхідних для підтримання імунної системи (магнію, кальцію, цинку). Краще замінити кондитерські вироби сушеними фруктами та медом.

Важливо, щоб дитина випивала 1-2 літри води в день (в залежності від віку). 

Саме від стану шлунково-кишкового тракту в значній мірі залежить рівень імунітету, адже 70% імунних клітин знаходяться в кишечнику. До того ж здорова мікрофлора шлунку прискорює перетравлення їжі, приймає участь у синтезі вітамінів, покращує загальне самопочуття. Якщо виникають проблеми, варто звернутися до дитячого гастроентеролога.

Чим підняти імунітет дитині? Найкращі природні стимулятори імунної системи – часник та імбир. Значну користь принесуть вітамінні напої: відвар обліпихи, шипшини, горобини, калини, домашній морс.

Важливу роль у профілактиці простудних захворювань грають:

  • регулярне провітрювання квартири – збагачує повітря киснем та зменшує кількість мікробів;
  • використання зволожувачів, особливо при роботі опалювальних приладів – волога оболонка носа затримує віруси;
  • уникнення стресів, підтримання позитивного настрою, що сприяє синтезу «гормону щастя» та позитивно впливає на імунітет;
  • повноцінний сон – покращує фізичний та психічний стан, активує процес формування імунітету;
  • ходіння босоніж по піску та траві – активує рефлексогенні зони, стимулює роботи всіх органів та систем;
  • регулярні піші прогулянки – під дією сонця в організмі синтезується вітамін D, а в холодну пору року додатково підвищується стійкість до температурних перепадів;
  • щорічні щеплення від грипу.