Правець

Правець

Опис хвороби

Правець – інфекційне захворювання, що викликається анаеробною паличкою Clostridium tetani, яка вражає нервову систему, викликаючи сильні судоми м'язів. Збудник правця найчастіше мешкає в землі і разом з нею потрапляє у пошкодження на шкірі (порізи, садна, опіки, місця обморожень, при укусі тварин). Також збудник знаходиться у водоймах, домашньому пилу, фекаліях тварин. Інфекція локалізується в глибоких ранах, оскільки в них є безкисневі умови. Обробка пошкодженого місця антисептиками не знешкоджує правця. Спазматичне скорочення м'язів, спричинене спорами правця, може призвести до порушення дихання, ковтання, інфаркту міокарда, пневмонії, сепсису, бронхіту, розриву м'язів/сухожиль, набряку легень, паралічу черепно-мозкових нервів, що може спричинити летальний кінець.

 • Лікування

  Використання протиправцевої сироватки або специфічного імуноглобуліну. Після цього проводять хірургічну обробку рани.

 • Профілактика

  Профілактика правця – вакцинація дітей та дорослих, а також дотримання правил особистої гігієни (якщо ви були на природі чи в сільській місцевості та контактували з ґрунтом, прийміть душ, виперіть речі за високої температури).

 • Симптоми

  Інкубаційний період захворювання – від 1 тижня до кількох, після чого виявляються такі симптоми: слабкість, дратівливість, озноб; головний біль, біль у шиї, попереку, посмикування, тупі тягнучі болі в області травми/рани; судоми мімічних та жувальних м'язів (сардонічна “усмішка”); спазм м'язів спини та кінцівок (опістотонус); ригідність м'язів потилиці, яка поширюється на все тіло; порушення ковтання внаслідок спазму м'язів горла; болючі судоми різних м'язів тіла.

 • Діагностика

  Діагностувати правець за допомогою клінічних досліджень на ранніх стадіях складно, тому що токсин у крові не виявляється. Рання діагностика можлива у разі ретельно зібраного анамнезу. Лікування правця: використання протиправцевої сироватки або специфічного імуноглобуліну. Після цього проводять хірургічну обробку рани.